Bezpieczne opalanie – nie daj się poparzyć


opalanie-mity-620x410Sezon letni trwa w najlepsze, a ponieważ w Polsce coraz częściej możemy spotkać się z temperaturami iście południowymi, warto zwrócić uwagę na opalanie. W wakacje każdy marzy by jego skóra nabrała pięknego brązowego kolorytu jak i otrzymała sporą dawkę witaminy D. Należy jednak również pamiętać o konsekwencjach nadmiernego opalania czy poparzenia skóry.

Po pierwsze zawsze, ale to zawsze musimy pamiętać o kremach z filtrem ponieważ spalona słońcem skóra to reakcja obronna organizmu na nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Należy wiedzieć, że nie wystarczy, posmarować ciała, aby czuć się całkowicie bezpiecznie. Krem musi wsiąknąć w skórę, aby odpowiednio działać, dlatego należy użyć go na pół godziny przed planowanym wyjściem na słońce. Krem ściera się ręcznikiem oraz piaskiem, trzeba nakładać kolejne warstwy co godzinę lub dwie. W trakcie opalania wrażliwe miejsca, takie jak: ramiona, uszy, nos czy skóra pod kolanami, zasługują na wyjątkową ochronę, powinno smarować się je częściej oraz bardzo dokładnie. Żeby zachować bezpieczeństwo, radzi się unikać słońca w godzinach 11-15. Wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. W tym okresie powinno się przebywać przede wszystkim w cieniu. Niebezpieczne jest również tak zwane ,,wylegiwanie się na słońcu”. Nie można w żaden sposób przyspieszać procesu opalania. Wielogodzinne leżenie podczas upału jest najczęstszym powodem podrażnień skóry oraz udaru.

Następnie trzeba obalić bardzo dobrze znany mit o wizycie w solarium tuż przed wyjazdem na wakacje, aby przygotować skórę przed opalaniem. Błąd! Badania, w których porównywano grupy ludzi chodzących często do solarium i go unikających, bardzo jasno pokazały, że wśród tych pierwszych wyraźnie częściej dochodzi do rozwoju czerniaka i innych nowotworów skóry.

Aby zachować bezpieczeństwo, radzi się również unikania słońca w godzinach 11-15. Wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne. W tym okresie powinno się przebywać przede wszystkim w cieniu. Niebezpieczne jest także tak zwane ,,wylegiwanie się na słońcu”. Nie można w żaden sposób przyspieszać procesu opalania. Wielogodzinne leżenie podczas upału jest najczęstszym powodem podrażnień skóry oraz udaru.

Jak należy dobrać odpowiedni krem do naszej karnacji? Nic prostszego – dobór filtra jest dość prosty – im jaśniejsza skóra, tym wyższy SPF. Osoby z bardzo jasną skórą, blond włosami i niebieskimi oczami powinny używać filtrów z SPF 30+ (chronią skórę przed 97 proc. promieni UVB) lub nawet 50+. Dla ułatwienia wklejamy tabelkę z rozpisanymi typami oraz zalecanymi filtrami.

fototypy

 

Przy opalaniu, nawet przy zachowaniu środków bezpieczeństwa może dojść do poparzenia skóry. Te proste sposoby pomogą złagodzić ból i podrażnienia:

Aloes – używanie preparatu z wyciągiem z aloesu nie tylko ukoi ból, ale także nie zawiera żadnych toksycznych substancji, które mogą wywołać alergię.

Ocet, kefir, chude mleko – przeciwdziałają pieczeniu, zmniejszają ból. Te sposoby znane są naszym matkom i babciom, uważane są za wyjątkowo skuteczne. Warto jednak nakładać podobne specyfiki w domu. Ich nieprzyjemny zapach może skutecznie odstraszać.

Lekkie, luźne ubrania – w momencie, gdy skóra jest podrażniona należy unikać noszenia obcisłych (przede wszystkim syntetycznych) ubrań, ponieważ powodują nieprzyjemne pieczenie. Poparzone ciało nie powinno się z niczym stykać.

 

Źródła:

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/jak-opalac-sie-bezpiecznie-i-leczyc-oparzenia-skory-poradnik-zdrowego_33864.html

http://www.rossmann.pl/Artykul/Bezpieczne-opalanie,197500

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,100961,16258880,Bezpieczne_opalanie__Jesli_przesadzisz__efekty_beda.html?disableRedirects=true

http://czarnamyszka1994.blogspot.com/2013/07/jak-bezpiecznie-sie-opalac.html

Aktualności

© NZOZ "Piomedic" 2017