ODCZULANIE – Jak radzić sobie z alergią?


przeziebienieImmunoterapia swoista, szerzej znana jako odczulanie, polega na podawaniu alergikowi stopniowo wzrastających, a następnie podtrzymujących dawek szczepionki zawierającej alergen, na który jest on uczulony. Zastosowana na wczesnym etapie choroby, hamuje rozwój zapalenia alergicznego, zapobiega wystąpieniu astmy oskrzelowej oraz przywraca prawidłową reakcję chorego na nietolerowany przez niego alergen.

W medycynie odczulanie nie jest nowością. Immunoterapia już od ponad stu lat, pomaga 70-80 % pacjentów z astmą, łagodzić objawy alergii i zmniejsza zapotrzebowanie na leki. Efekty immunoterapii alergenowej obserwujemy już po kilku miesiącach. Chorym, na sezonowy alergiczny nieżyt nosa istotnie zmniejsza ona nasilenie objawów klinicznych i redukuje dawki przyjmowanych leków przeciwalergicznych – podkreśla dr hab. Radosław Gawlik, alergolog z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W opinii prof. Bolesława Samolińskiego, kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odczulanie to jedyna metoda leczenia, która powoduje cofnięcie się objawów choroby alergicznej, z astmą włącznie. – Zapobiega również jej dalszemu rozwojowi – dodaje prof. Bolesław Samoliński.

Klasyczna wersja odczulania polegała na wstrzykiwaniu pacjentowi oczyszczonych alergenów pod skórę najpierw dwa razy w tygodniu, potem co tydzień. Ilość uczulającej substancji jest stopniowo zwiększana aż do tak zwanej dawki podtrzymującej, osiąganej po 3–6 miesiącach. Kolejne zastrzyki podawane są 1–2 razy na miesiąc. Cały proces może trwać nawet dłużej niż cztery lata.

Osoby decydujące się na terapię odczulającą, muszą najpierw wykonać testy alergiczne pokazujące na które alergeny uczuleni są najmocniej. Aby nie zaburzyć wyniku, przed przystąpieniem do badania, należy odstawić leki przeciwalergiczne. Wynik testu pokaże przyczyny uczulenia oraz pomoże dobrać odpowiednią metodę walki z alergią. Im szybsza diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia, tym łagodniejszy przebieg.

Przeciwwskazaniem do odczulania są choroby autoimmunologiczne, nowotwory, gruźlica, ciężkie choroby układu krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze), przewlekłe zakażenia, ciężki przebieg astmy, ciężkie zaburzenia psychiczne, przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów, ciężkie atopowe zapalenie skóry, a także brak współpracy z lekarzem. Leczenia odczulającego nie rozpoczyna się u kobiet w ciąży.

Dobrą informacją dla osób rozważających odczulanie jest to, że nie muszą już obawiać się serii bolesnych zastrzyków. Coraz więcej alergenów dostępnych jest w postaci tabletek pod-językowych lub kropli, które można przyjmować w domu. W przypadku alergii pokarmowych istnieje możliwość stosowania terapii w postaci plastrów na skórę.

 

image2

Źródła:
http://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,odczulanie-jest-skuteczna-metoda-leczenia-alergii,artykul,1642325.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/odczulanie-najskuteczniejszy-sposob-leczenia-alergii_37961.html
http://www.focus.pl/czlowiek/odczulanie-jak-powstrzyma-alergi-13900?strona=1

Aktualności

© NZOZ "Piomedic" 2017