Wizyta u urologa – czy naprawdę jest się czego bać?


Handsome young doctor portraitStwierdzenie „wizyta u urologa”  u wielu wywołuje niemały stres. Uspakajamy – nie ma powodów do obaw. Na początku przyjrzyjmy się bliżej postaci urologa.

Urolog to lekarz zajmujący się leczeniem m.in. nietrzymania moczu, zapalenia pęcherza, nowotworów, impotencji.  Po czym można poznać że z naszym układem moczowo-płciowym dzieje się coś złego? Oto kilka powodów które mówią nam że powinniśmy się wybrać do specjalisty, m.in. to ból podczas oddawania moczu, problemy z trzymaniem moczu, odczuwanie bólu miejsc intymnych, ciągła potrzeba chodzenia do toalety.

Przebieg wizyty zależy od jej motywu. Zawsze zaczyna się wywiadem tzn. szczegółowymi pytaniami o powody zgłoszenia się do lekarza, przebieg dolegliwości i wszystko co się z nimi wiązało, a także o inne choroby. Warto przygotować się do wizyty, zwłaszcza, jeśli mamy bogatą historię medyczną. Lekarz będzie miał ułatwioną pracę jeśli np. podamy mu dokładną nazwę leku, który przyjmujemy, zamiast chaotycznego opisu „okrągłej, białej tabletki”. Przydatna będzie również informacja, w którym roku byliśmy w szpitalu i z jakiego powodu, oraz czy mieliśmy jakieś operacje i kiedy.

Po zebraniu historii choroby czyli wszelkich informacji, jakie potrzebuje lekarz, następuje badanie. Zależy ono od rodzaju dolegliwości – jeżeli problemem jest np. ból jądra, lekarz będzie musiał zbadać obydwa jądra. Może też zlecić badania dodatkowe np. USG. Jeśli natomiast dolegliwości dotyczą np. oddawania moczu, wówczas konieczne będzie badanie prostaty.

Badanie PR to skrót używany przez lekarzy na nazwę badania per rectum, czyli przez odbyt. Jest to badanie, podczas którego lekarz wprowadza palec przez odbyt i bada wewnętrznie końcowy odcinek jelita grubego. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej na boku lub w pochyleniu, z użyciem środka znieczulająco-nawilżającego. Środek ten, w postaci żelu, aplikuje się na palec, co daje lepszy poślizg i zmniejsza dyskomfort badania.  Należy jednak pamiętać, że trwa ono tylko chwilę. Znaczenie tego badania jest istotne dla stanu zdrowia pacjenta – nie tylko pozwala ocenić gruczoł krokowy czyli prostatę, ale także końcowy odcinek jelita grubego.

Żadne obawy nie powinny powstrzymywać pacjenta przed wizytą u lekarza specjalisty. Pamiętajmy, że jak najszybsze rozpoznanie i zdiagnozowanie wszelkich dolegliwości pozwoli na szybsze wprowadzenie leczenia, a często również na uniknięcie poważniejszych schorzeń.

 

urolog2

Aktualności

© NZOZ "Piomedic" 2017