Jesień – czyli jak się chronić przed przeziębieniem?


przeziebienie2Jesień to czas przeziębień i chorób które atakują nas na każdym kroku. Jak zadbać o własne zdrowie aby nie dać się dopaść grypie? Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zdrowej diety pełnej w owoce i warzywa aby dostarczać do naszego organizmu odpowiedniej ilości witamin. Zalecane są surówki i sałatki, a na deser – owoce zamiast czekolady czy batonika. Same suplementy diety nie wystarczą w walce z infekcjami, jeśli dieta będzie zwyczajnie niezdrowa i źle zbilansowana.

Należy również pamiętać o odpowiednim ubraniu dostosowanym do pogody, najlepiej kilkuwarstwowo, co zwiększa izolację cieplną ciała, a w razie ocieplenia w ciągu dnia, zdjęcie jednej lub dwóch warstw odzieży zapobiegnie przegrzaniu.  Nie pomijajmy również czapek, szalików i rękawiczek.

Ćwiczenia fizyczne również są ważne w okresie jesienno-zimowym. Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej zimą pomaga zapobiegać zachorowaniu, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy.

Dla zdrowia bardzo ważny jest sen, dlatego nie można go sobie żałować zimą, jeśli organizm domaga się odpoczynku w łóżku. W czasie snu aktywacji ulegają komórki układu immunologicznego zwane komórkami NK, czyli naturalnymi zabójcami, które niszczą komórki organizmu zaatakowane przez wirusy przeziębienia lub grypy i wydzielają substancje zwalczające infekcję. Wykazano, że u osób śpiących krócej niż normalnie, ilość komórek NK spadała o około 30 procent, co oznacza, że niedosypianie sprzyja rozwojowi zakażenia.

 

Źródła:

https://www.doz.pl/czytelnia/a1927-Jak_uchronic_sie_przed_przeziebieniem_i_grypa

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uchronic-sie-przed-grypa-i-przeziebieniem

http://gadzetomania.pl/18387,przeziebienia-sezonowe-czyli-jak-sie-chronic-jesienia

http://www.digest.com.pl/jak-sie-bronic-przed-grypa

Aktualności

© NZOZ "Piomedic" 2017